دراپ شیپینگ

دراپ شیپینگ چیست و چگونه می‌توان به کسب درآمد از آن پرداخت ؟

یکی از بهترین کسب و کارهای اینترنتی دراپ شیپینگ (Dropshipping) است که در واقع یکی از پردرآمدترین و بی‌دردرسرترین روش‌های کسب درآمد از اینترنت نیز به حساب می‌آید.

سایت Wikipedia مفهوم Dropshipping را به این شکل تعریف می‌کند :

دراپ شیپینگ نوعی تجارت خرده فروشی است که در آن فروشنده سفارشات مشتری را  می‌پذیرد، اما انباری برای نگهداری از کالاهای فروخته شده، ندارد، بلکه در  نوعی مدیریت زنجیره تامین، سفارشات و جزئیات حمل و نقل آن‌ها را به تولید  کننده، عمده فروش یا یک خرده فروش دیگر تحویل می‌دهد. سپس کالا را مستقیما  به مشتری ارسال می‌کند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم دراپ شیپینگ چیست، باید بیان کنیم که در  این روش، فروشنده، کالا را از انبار خود به فروش نمی‌رساند، بلکه کالا را  از شخص یا فروشگاه دیگری خریداری کرده و به دست مشتری می‌رساند.

تعریف و شمای کلی دراپ شیپینگ

دراپ  شیپینگ در واقع نوعی خرده‌فروشی است که در آن کالا از انبار تأمین‌کننده  (یا تولیدکننده) به صورت مستقیم برای خریدار ارسال می‌شود. درواقع مشتری،  کالا را از خرده‌فروش خریداری می‌کند ولی خرده‌فروش آن محصول را در انبار  خود موجود ندارد. بنابراین خرده‌فروش محصول را از تأمین کننده می‌خرد و از  او (تأمین کننده) درخواست می‌کند که آن محصول را به صورت مستقیم برای  خریدار ارسال کند.

پاسخ به یک سوال بسیار مهم

در این میان چه چیزی به خرده‌فروش  می‌رسد؟ سود او کجا می‌رود؟ فرض کنید که مشتری یک محصول را به قیمت 100  دلار از خرده‌فروش خریداری می‌کند. خرده‌فروش این کالا را به قیمت 80 دلار  از عمده‌فروش یا تأمین‌کننده می‌خرد و 5 دلار هم بابت هزینه پست محصول برای  خریدار می‌پردازد. در نهایت 85 دلار هزینه خرده‌فروش می‌شود و 15 دلار هم  سود می‌کند.

مزایا دراپ شیپینگ

این  کسب و کار اینترنتی مزایا  متعدد و گوناگونی دارد . در حال حاضر تعداد افراد زیادی  هستند که تمایل دارند از این روش برای رسیدن به درآمد استفاده کنند ولی  ممکن است با مزایا آن به صورت کامل آشنا نباشند. 

1. به سرمایه کمی نیاز دارد

2. دستتان برای فروش باز است

3. ریسک دراپ‌شیپینگ بسیار پایین است

4. دراپ شیپینگ اصلاً وابستگی مکانی و زمانی ندارد